FİFA 2019 İNCELEME

pvpkenti

Administrator
Yönetici
#1
Sanırım söylemesi yanlış olmaz, futbol ile yatıp, futbol ile kalkan bir ülkede yaşıyoruz. Sürekli olarak bir stres ile karşı karşıya kaldığımız günümüz dünyasında, o gün bir maç varsa, en azından o maçı bekleyip yada izleyip rahatlayabiliyoruz (ya da tam tersi). Tabii ki futbolu bu kadar çok seven bir ülkede en çok satan oyunların da futbol oyunları olması şaşırtıcı bir durum değil. Her yıl ülkemizde FIFA'cılar ile PES'ciler arasında şu daha iyi, bu daha iyi tartışması süre dursun, gelin sizinle FIFA 19'un bir önceki yıla kıyasla bizlere neler sunduğunu, nasıl bir oyun olduğunu inceleyelim.

FIFA 19 İnceleme

Öncelikle FIFA 19'un getirdiği yeniliklerden, daha doğrusu ilk göze çarpan yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Şahsen FIFA serisini FIFA 95'ten beri aralıksız olarak oynayan biri olarak son yıllarda PES'i ciddi anlamda kıskandığım bir durum mevcuttu, UEFA Şampiyonlar Ligi. PES'in uzun süredir elinde bulundurduğu UEFA Şampiyonlar Ligi lisansının bu yıl bittiği öğrendiğimde ciddi anlamda sevindim. Çünkü lisansın FIFA'ya geçeceği gün be gün ortadaydı. Keza EA Sports da bizi şaşırtmadı ve FIFA 19'un resmi olarak UEFA Şampiyonlar Ligi lisansı ile geleceğini açıkladı.

Şampiyonlar Ligi denildiğinde de aklımıza gelen ilk şeylerden biri atmosfer oluyor. Şahsen FIFA'nın yıllardır beklediğim seviyeye bir türlü getiremediği maç atmosferi, belki UEFA Şampiyonlar Ligi teması ile harmanlanıp beklentilerimi karşılayabilir dedim. Ancak tam olarak beklediğimi alamadığımı söyleyebilirim. Tabii ki maçların başında UEFA'nın o muhteşem marşını duymak tüylerinizi diken diken etmeye yetiyor, ancak FIFA'nın genel olarak maç atmosferi ve taraftarı hala daha yeteri kadar vurgulamadığını düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda gol sonrası tribün arkası kamerası özelliği ile doğru adım atan FIFA'nın, bu adımları çoğaltması gerekiyordu. Belki maç öncesinde veya arasında tıpkı gerçek maçlarda olduğu gibi taraftarlara zoom yapması, veya taraftar detaylarının arttırılması gibi beklentilerim malesef karşılıksız kaldı. Ama genel hatları ile FIFA 18 size yeterli geldiyse, FIFA 19'da UEFA eklentisi ile sizleri memnun edecektir.


Alex Hunter'ın geçtiğimiz oyunda yarım bıraktığımız macerası bu sefer Şampiyonlar Ligi'ne kadar uzanıyor.
Atmosfer tarafında üzerine ekleyebileceğim fazla bir şey yok. Grafikler tarafını sona bırakmak yerine konu görsellikten açılmışken bir iki kelam edip asıl mevzuya, oynanışa geçmek istiyorum. FIFA 19 bildiğiniz gibi FIFA 17'den beri kullanılan DICE'ın Frostbite motoru ile geliştiriliyor. Aslında motorun yalnızca görsel tarafının kullanıldığını da belirtmem gerek. Keza fizik motoru ve mekanikler için hala daha Ignite Engine'ın izlerini fazlasıyla görüyoruz. Ancak fizikler tarafında oyunun eksiği bulunmuyor. Çarpışmalar, takılmalar, düşmeler hayli doğal ve gerçekçi. Animasyonlar tarafında oyunun eksiği yok diyebiliriz. FIFA 18 üzerine de biraz daha ağırlaştırılmış olması daha doğal bir deneyim sunmuş. Görsel anlamda ise hiçbir değişiklik dikkatimi çekmedi. Oyuncular biraz daha fazla terliyor ve saha deformasyonu daha oturaklı bir hal almış. 30. dakikada mayın tarlasına dönmüş bir saha ile karşılaşmamak isabetli bir karar olmuş. Oyuncu yüzleri ise her ne kadar başarılı olsa da hala daha ruhsuz. PES'in burada FIFA'dan 3-5 gömlek üstün olduğunu belirtebiliriz. Özellikle gol sonrası sevinçlerde FIFA yüzleri tamamen yapay dururken, PES'te ise gerçekten o sevinç ruhunu mimiklerde hissedebiliyorsunuz.
 
Üst